آیا حفاری و خاکبرداری ناحیه ای از زمین باعث افزایش نیروی جاذبه در آن ناحیه می شود؟

+6 رای

اگر ناحیه ای از زمین در معرض خاکبرداری و حفاری قرار بگیرد،آیا در نیروی جاذبه آن ناحیه تغییر ایجاد می شود؟

پرسیده شد 2 دی 1392 در زمین شناسی توسط آریان (28,220 امتیاز)

3 پاسخ

+1 رای

هر چه به سمت عمق زمین برویم، نیروی جاذبه بیشتر می شود.

پاسخ داده شد 24 دی 1392 توسط مهندس پورنگ (26,950 امتیاز)

مهندس کم میشه.صلا چرا زیاد بشه.
(-:

بايد پاسخم رو تصحيح كنم.
هر چه به سمت عمق زمین برویم، نیروی جاذبه كمتر می شود زيرا در مرکز زمین کشش مساوی از همه جهات به شما وارد می‌شود. در آنجا شما کاملا بی‌وزن و در هوا شناور خواهید بود و همچنين طبق قانون جاذبه که فاصله میان مرکز اجسام مبنای محاسبات است اما تحلیل نیروی گرانشی و وضعیت آن فقط از روی سطح اجسام انجام می گیرد و برای محاسبه مقدار نیروی جاذبه در درون جسم باید مقدار M یا جرم جسم را به حساب آورد که در این صورت نسبت M/R از سطح جسم تا مرکز بزرگتر خواهد شد که این مقدار نیز برای مرکز زمین کم خواهد می گردد و در نتیجه از سطح تا مرکز سیاره زمین با وجود کم شدن فاصله ، چون جرم نیز بسیار بیشتر از فاصله کم می شود پس حداقل نیروی جاذبه یعنی صفر را خواهیم داشت .

+1 رای

مهندس پورنگ داری اشتباه میکنی.نیرو کم میشه.
ببین اریان وقتی به مرکز زمین میرسی معلق میشی چون دیگه جاذبه زمین دا ره از همه طرف تورو میکشه به سمت خودش.پس دیگه گرانش زمین وجود نداره.و وقتی هم میری پایین تا جایی که اگه اون قسمت زمین رو به صورت عمود به مرکز زمین جدا کنیم و این مقدار از نصف یک نیم کره زمین کمتر باشه جاذبه باید زیاد بشه.از اونجا به بعد تا مرکز زمین کم میشه.البته این فرضیه خودمه.مطمن نیستم درست باشه اما با عقل جور در میاد.

پاسخ داده شد 19 اسفند 1394 توسط badboy (10,410 امتیاز)

اگر اين رو جايي نخوندين و تحليل خود شماست بايد بگم آفرين به شما. بله آقاي پورنگ كاملا اشتباه ميكنن و حرف شما درسته. با رفتن به سمت مركز زمين، شتاب جاذبه يا نيروي جاذبه يا هر آنچه كه اسمش رو ميگذاريم كمتر ميشه و در مركز زمين به صفر ميرسه. البته راجع به اون خط وسط كه گفتي تا اونجا شتاب زياد ميشه و بعد از اون كم ميشه من خيلي مطمئن نيستم. ميشه بيشتر راجع بهش توضيح بدي؟

0 رای

کم میشه چون جرم کم شده و با کاهش جرم نیروی گرانش جسم هم کم میشه.
(-:

پاسخ داده شد 4 مرداد 1395 توسط badboy (10,410 امتیاز)
...