لیزر چگونه کار می کند؟

+10 رای

نور در لیزر چگونه به خط راست تبدیل می شود؟

پرسیده شد 23 مرداد 1392 در الکتریسیته توسط ع.آ.ا.ت (170 امتیاز)

2 پاسخ

+2 رای
 
بهترین پاسخ

این مطالب از سایت ویکیپدیا برگرفته شده اند:

واژه لیزر (به انگلیسی: Laser)‏ سرواژهٔ عبارت «Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation» به معنی «تقویت نور به روش گسیل القایی تابش» است.
لیزر ابزاری است که نور را به صورت پرتوهای موازی بسیار باریکی که طول موج مشخصی دارند ساطع می‌کنند. این دستگاه از ماده‌ای جمع کننده یا فعال کنده نور تشکیل شده که درون محفظه تشدید نور قرار دارد. این ماده پرتو نور را که به وسیله یک منبع انرزی بیرونی (از نوع الکتریسیته یا نور) به وجود آمده، تقویت می‌کند.
نخستین بار طرح اولیه لیزر (میزر) را انیشتن داد. کار لیزر به این گونه‌است که با تابش یک فوتون به یک ذره (اتم یا مولکول یا یون) برانگیخته، یک فوتون دیگر نیز آزاد می‌شود که این دو فوتون با هم، هم فرکانس هستند. با ادامه این روند شمار فوتون‌ها افزایش می‌یابد که می‌توانند باریکه‌ای از فوتون‌ها را به وجود بیاورند.
لیزر از نظر ماهیت هیچ تفاوتی با نور عادی ندارد و خواص فیزیکی لیزر، آن را از نورهای ایجاد شده از دیگر منابع متمایز می‌سازد. از نخستین روزهای تکنولوژی لیزر، به خواص ویژه آن پی برده شد. و ما بطور گزینشی به این خواص از ماهیت فرآیند لیزر می‌پردازیم که خود این خواص بستری عظیم برای کاربردهای وسیع این پدیده در علوم گوناگون به ویژه صنعت و پزشکی ایجاد کرده‌است. پیشرفت دانش بدون تکنولوژی لیزر امکان پذیر نیست.
شاید مهم‌ترین بخش فیزیک اتمی، بحث فیزیک لیزر باشد. با دادن انرژی به الکترون‌های یک اتم می‌توان آن‌ها را به مدارهای بالاتر برد. اما این خانه جدید برای الکترون‌ها جایگاه چندان پایداری نیست و الکترون‌ها ترجیح می‌دهند با پس دادن انرژی به مدار اصلی خود برگردند. این انرژی به صورت یک فوتون با فرکانس مشخص آزاد می‌شود. یعنی یک واحد انرژی. نور از همین فوتون‌ها ساخته می‌شود. پس اگر با تعداد زیادی از اتم‌ها هم زمان این کار را انجام دهیم، می‌توانیم پرتو نوری تک فرکانس ایجاد کنیم. علاوه بر اینکه با روش‌ها و دقت‌هایی می‌توان پرتوهای هم فاز تولید کرد. این پدیده اساس تولید پرتوهای لیزر است. ویژگی‌های منحصربفرد لیزر آن را از نورهای دیگر متمایز می‌سازد که در هیچ منبع نور دیگری یافت نمی‌شود. لیزر چهار ویژگی دارد:
همدوسی
تک رنگی
واگرایی کم
موازی بودن پرتو

اگر مایل به مشاهده ادامه مطلب میباشید اینجا کلیک کنید.

پاسخ داده شد 17 شهریور 1392 توسط سپهر (6,260 امتیاز)
انتخاب شده 23 مهر 1392 توسط سعید
+1 رای

ببخشید ولی چون اطلاعات در این زمینه بسیار زیاد است من فقط میتوانم لینک این مطلب را برای شما وسایر دوستان بگذارم :
لینک توضیحات درباره لیزر

پاسخ داده شد 17 شهریور 1392 توسط سپهر (6,260 امتیاز)
نمایش دوباره 20 مهر 1392 توسط سعید

پرسشهای مرتبط

+1 رای
1 پاسخ
31 بازدید
+1 رای
1 پاسخ
195 بازدید
پرسیده شد 17 اردیبهشت 1395 در تکنولوژی توسط ناشناس
+7 رای
1 پاسخ
4,950 بازدید
+6 رای
1 پاسخ
172 بازدید
+2 رای
1 پاسخ
142 بازدید
پرسیده شد 25 آذر 1393 در الکتریسیته توسط علی مهاجری
...