به سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج خوش آمدید. با ثبت نام در سامانه و طرح پرسش جدید یا پاسخ به سوالات بی پاسخ کار را شروع کنید
سوالات علمی خود را می توانید در نسخه جدید دنوج مطرح نمایید. http://dnoj.ir/questions/
سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج پاسخ پرسش های علمی شما را می داند. شما در این سامانه سوالات علمی خود را در موضوعات مختلف علمی می پرسید, سپس کاربرانی که جواب سوال شما را می دانند در کوتاهترین زمان ممکن به سوال شما جواب می دهند. اینگونه هم شما که سوالی در ذهنتان شکل گرفته است به پاسخ سوال خود می رسید و هم دوستانتان که پاسخ سوالات شما را می دانند دانش خود را محک می زنند و با دیگر کاربران به اشتراک می گذارند.
سوالات,انتقدات و پیشنهادات خود درباره سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج را در این دسته مطرح کنید.

فرق سیم فاز و نول

+1 رای

چرا باید در وسایل برقی از هر دو سیم فاز و نول استفاده کرد؟چه گونه یک سیم دارای بار منفی و دیگری دارای بار مثبت میشود در حالی که منبع تولید برق یکی است؟

پرسیده شد 10 ماه پیش در تکنولوژی توسط zakiehmalakooti (1,870 امتیاز)

1 پاسخ

+1 رای

نول جاییست که الکترون وجود ندارد پس اگر جایی الکترون باشد فاز، و نبود آن نول است .. اگر یادمان باشد جریان(حرکت الکترونها) همیشه زمانی است که الکترون از ولتاژ بیشتر( پتانسیل بالاتر) به سمت ولتاژ پایینتر حرکت می کنند.در حقیقت جریان وقتی برقرار می گردد که الکترونها مسیری برای حرکت داشته باشند و این مسیر با ایجاد اختلاف پتانسیل حاصل می گردد. در نتیجه اگر شما جایی فاز داشته باشید و بخواهید مثلا لامپی را روشن کنید باید سر دیگر لامپ به ولتاژ پایینتر و یا ولتاژ مبنا(مثلا زمین که دارای ولتاژ صفر بوده و همه ولتاژها نسبت به آن سنجیده می شود وصل کنید. در نتیجه همان مسیر برگشت فاز یا نول حاصل می گردد.

به زبان ساده تر یه جورایی نول همون فازه ولی با اختلاف پتانسیل پایینتر.

خوب پس چرا وقتی به فاز دست می زنیم برق مارو می گیره ولی نول نمی گیره؟

نول به عبارتی یعنی نبود فاز. و این فرق داره با فاز با ولتاژ پایینتر.با دو فاز متفاوت نیز می توان یک لامپ را روشن کرد( چون اختلاف پتانسیل دارند (جریان جاری می شود) ولی اگر با یک فاز بخواهید لامپی را روشن کنید بایستی با یک مسیر هادی یا همان نول که به زمین یا ولتاژ رفرانس وصل شده است جریان را جاری کرد.
در این صورت اگر سیم نول را شما قطع کرده و یک سر سیم را در یک دست و سر دیگر را در دست دیگر یا( پا یا دست) خود را به زمین یا یک هادی که با زمین در تماس است بگیرید احتمال برق گرفتگی وجود دارد.
فاز را هم اگر شما با زمین(پتانسیل صفر) در تماس نباشید یا کفش عایق استفاده کنید شما را نمی گیرد
برای روشن شدن لامپ بایستی یک اختلاف پتانسیل داشته باشیم شما می تونید دو لامپ با هم سری کنید و به برق دو فاز وصل کنیدمی بینید که روشن می شود و اصل همان برقرار شدن جریان می باشد.شما اگر کمی از مباحث ترانس را خونده باشید وقتی ترانس سه فاز به صورت ستاره وصل کنی و بارها متعادل باشن(درس بررسی سیستمهای قدرت) اگر یک سیم به مرکز ستاره وصل کنی و جریان این سیم را اندازه گیری هیچ جریانی از ان عبور نمی کنه بنابراین این نقطه نسبت به فازها دارای اختلاف پتانسیل صفر است و برای مشترکان خانگی که ولتاژ بزرگ در خانه خطرناک است بهترین گزینه می باشد و به این سیم که از مرکز ستاره پست یا ترانس توزیع روی تیر برقها آورده می شود نول گفته می شود.
و اساس بوجود امدن سیم نول همین اختلاف پتانسیل کمتر می باشد
حالا سئوال دوم در مرکز پست این سیم را به دلایل حفاظتی به زمین وصل می کنند تا برای حفاظت بتونن راحترمدار قطع کنن وقتی شما دستت به فاز می خوره از طریق بدن که هادی الکتریسته می باشد بین سیم فاز و سیم نول که به زمین وصل شده است ارتباط برقرار شده و جریان از بدن شما می گذرد و دچار برق گرفتگی می شوید در صورتی که اگر سیم نول را بگیرید مثل این است که سیم مرکز ستاره تو ی پست را گرفتین و از اون سیم که جریانی عبور نمی کند بنابراین شما را برق نمی گیرد
http://www.daneshju.ir/forum/showthread.php?t=53395

پاسخ داده شد 10 ماه پیش توسط مهندس پورنگ (26,950 امتیاز)

پرسشهای مرتبط

+1 رای
1 پاسخ 13 بازدید
پرسیده شد 4 Sep 2016 در تکنولوژی توسط zakiehmalakooti (1,870 امتیاز)
...