تفاوت عصاره آبی و الکلی

+1 رای

سلام.عصاره ی آبی و الکلی از نوع متانولی و یا اتانولی چه تفاوتی دارند؟لطفا در چند جمله کوتاه توضیح دهید.کدام یک قابل خوردن است؟

پرسیده شد 1 ماه پیش در گیاه شناسی توسط zakiehmalakooti (2,650 امتیاز)

1 پاسخ

+1 رای

با سلام.
عصاره های آبی مواد استخراج شده طبیعی هستند که در محیط آبی بیشتر محلولند مثل عصاره گل گلاب.اما عصاره های آلی مثل برخی داروهای گیاهی یا اسانس های استری مثل اسانس موز در محیط های غیرآبی(ناقطبی) بیشتر حل می شوند.
بسته به اینکه عصاره مورد نظر شما ماهیت قطبی(آبی) یا غیر قطبی(آلی) داره شما از حلال مناسب برای استخراج اون از مجموعه نمونه استفاده می کنید.
در صنعت داروسازی داروهای هیدروالکلی که حلال متشکل از آب و الکل هست برای درمان برخی بیماری ها عرضه میشه و به نوعی قابل خوردن هست اما اینکه از اتانول و متانول عینا استفاده میشه جای بررسی داره

پاسخ داده شد 1 ماه پیش توسط ِD.amir (3,650 امتیاز)

یعنی عصاره ی آبی و الکلی هر دو قابل خوردن اند؟
بله عینا از اتانول و متانول استفاده میشود این مسئله چه مشکلی را به وجود می آورد؟

درباره متانول همون طور که میدونید نوشیدنش منجر به عوارض خطرناکی مثل کوری یا حتی مرگ میشه و یه سم مهلکه.از این جهت به هیچ عنوان خوردن این عصاره ها توصیه نمیشه
درباره اتانول هم مشکلات مشابه وجود داره.در یکی شربت سرفه های تولید شده در کشورهای خارجی،از اتانول به عنوان حلال دارو استفاده میشه.شربت دکسترومتورفان خارجی یا DXM که دارای درصد معینی از اتانول هست،در صورت مصرف بیش از حد مجاز یا همون دوز بالا موجب ایجاد حس نشئگی ناشی از الکل میشه.این لینک رو پیدا کردم اگر مفید هست مطالعه بفرمایید.

http://www.webmd.com/parenting/teen-abuse-cough-medicine-9/teens-and-dxm-drug-abuse

در این لینک به طور خلاصه گفته شده در بین برخی نوجوانان گزارشاتی مبتنی بر مست شدن ناشی از مصرف زیاد شربت سرفه DXM به ثبت رسیده.

در صورتی که از اینگونه داروها در سطح وسیع و در مدت زمان طولانی استفاده بشه طیف وسیعی از اعضای یک جامعه در معرض آسیب های شدید اتانول بر اندام هایی مثل کبد یا روده یا حتی دستگاه عصبی و مغز و حتی مرگ قرار می گیرند.

اما در صنعت فقط این دو الکل در داروسازی استفاده نمیشند و دور از نظر نیست که برای افزایش درصد مؤثره یک دارو در محلول از حلال های بی ضرر و بی خطر و غیر مسکر استفاده شود.

پرسشهای مرتبط

+1 رای
1 پاسخ
20 بازدید
پرسیده شد 1 ماه پیش در گیاه شناسی توسط zakiehmalakooti (2,650 امتیاز)
0 رای
1 پاسخ
20 بازدید
پرسیده شد 1 ماه پیش در گیاه شناسی توسط zakiehmalakooti (2,650 امتیاز)
+1 رای
0 پاسخ
48 بازدید
+2 رای
2 پاسخ
723 بازدید
0 رای
1 پاسخ
22 بازدید
پرسیده شد 2 ماه پیش در جانورشناسی توسط zakiehmalakooti (2,650 امتیاز)
...