چرا وزن یک وزنه ی 10کیلوگرمی در دو قطب زمین افزایش می یابد و وزن همان وزنه در خط استوا نسبت به قطب کاهش می یابد؟

+9 رای

دلیل تفاوت نسبت های وزنی در نقاط مختلف کره زمین چیست؟

پرسیده شد 21 آذر 1392 در زمین شناسی توسط arian

3 پاسخ

+4 رای

دلیل این که واحد وزن در دو قطب نسبت به خط استوا تفاوت دارد این است که شکل زمین مانند یک کره‌ است،با این تفاوت که بر روی دو قطب آن و در راستای محور میان آن دو، دچار پهن شدگی و در گرداگرد استوا دچار بیرون زدگی شده‌است (شکم داده‌است).این بیرون زدگی در ناحیهٔ استوا، به دلیل گردش زمین بوجود آمده‌است و باعث ایجاد اختلاف ۴۳ کیلومتری میان قطر زمین در مدار استوایی و قطر آن در میان دو قطب شده‌است که این اختلاف قطر زمین باعث تفاوت واحد وزن شده است.

پاسخ داده شد 28 آذر 1392 توسط آریان (28,220 امتیاز)
بازنگری شد 30 آذر 1392 توسط آریان
+2 رای

قانون دوم نیوتون بزرگ میگه ، به هر جسمی نیرو وارد کنیم ، جسم سرعتش تغییر می کنه ، پس دارای شتاب است . از طرفی می دونیم که هر جا جرم داریم اطرافش میدان گرانشی است و این جرم به اجرام اطرافش نیرو وارد می کنه . زمین که جرم بسیار زیادی داره ، به اجسامی که از زمین فاصله دارند نیرو وارد می کنه و اونا رو به سمت خودش می کشه . اگر در افتادن اجسام دقت کرده باشید ، جسمی که از ارتفاع سقوط می کنه ، هر چی ارتفاعش کم میشه ، سرعتش زیاد میشه ، پس باید گفت دارای شتاب گرانشی است .

از این مقدمه ها نتیجه می گیریم که نیروی جاذبه باعث می شود اجسام " که دارای جرم هستند " شتاب بگیرند. از اینجا میشه وزن رو این جوری تعریف کرد : وزن نیروی است که گرانش وارد می کند . پس وزن ما در زمین ، نیرویی است که توسط زمین ، وزن ما در ماه نیرویی است که توسط ماه . پس اگر دو جسم با جرم های مختلف داشته باشیم ، چون نیروی وارد بر جسم با جرم بیشتر ، بیشتر است ، پس وزن آن بیشتر است . از این موضوع می توان نتیجه گرفت که وزن فرد در نقاط مختلف کره زمین متفاوت است چون نیروی وارد از زمین به دلیل تفاوت جرم در قسمتهای مختلف متفاوت است . پس به دلیل تفاوت نیرو میزان g نیز متفاوت است و می توان گفت که وزن در نقاط در کره زمین تفاوت دارد .


منبع و اطلاعات بیشتر

پاسخ داده شد 25 آذر 1392 توسط سعید (32,140 امتیاز)
0 رای

به نظر شخصی خود من ممکنه این تفاوت وزن تا حدودی مرتبط با عملکرد نیروی گریز از مرکزی باشه که در اثر چرخش زمین به دور خودش ایجاد میشه و اینکه بیشتر از هر نقطه ای در زمین، این عملکرد گریز از مرکز ، بر روی خط استوای زمین متمرکز میشه و در نتیجه مسلمه که کمترین...کمترین گریز از مرکز را هم در دو قطب زمین داریم
پس به همین خاطر هم در خط استوا ممکنه وزن کمتری احساس بشه، البته اگر واقعا اینطور باشه و تأثیر نیروی گرانش در استوا کمتر از دو قطب زمین باشه... با تشکر از سؤال خوبتون ، امیدوارم که تونسته باشم پاسخم رو خوب و قابل درک و فهم بیان کنم..تصحیح میکنم البته موضوع دیگری هم ممکنه باشه که من الان به خاطر عدم تحقیق روی صحت اون موضوع و جلوگیری از گمراهی در علم، اورو در اینجا بیان نمیکنم.. باتشکر مجدد

پاسخ داده شد 9 فروردین 1394 توسط alialireza (50 امتیاز)
بازنگری شد 9 فروردین 1394 توسط alialireza

سلام
خوب تنها دلیل این امر به زاویه قرار گرفتن زمین نسبت به خورشید وسایر کرات میباشد
همانطور که میدونیم بیشترین میزان گرانش رو خورشید به خودش نسبت داده ،
بطوری که اگه انسان قادر بود روی سطح خورشید قدم بزاره، وزنش یه چیزی حدود 2 تن میشد.
خوب حالا اگه ما زاوه قرار گرفتن قطب و استوا رو با هم مقایسه کنیم تعجب آور نخواهد بود
که تاثیر نیروی گرانش خورشید و قلبه کردن آن بر گرانش زمین در استوا بیشتر از قطب بوده،
پس با این مطلب کوتاه که امیدوارم درست بوده باشه ، نیروی گرانش در استوا کمتر از سایر نقاط،

وهمچنین قطب بوده پس وزن اجسام نیز در استوا بیشتر از قطب بوده.

پرسشهای مرتبط

+1 رای
1 پاسخ
131 بازدید
+8 رای
2 پاسخ
461 بازدید
+6 رای
3 پاسخ
403 بازدید
+1 رای
1 پاسخ
174 بازدید
+7 رای
2 پاسخ
197 بازدید
...