کاربرد رزین در صنعت؟

+5 رای

ازانواع رزین چه به صورت مصنوعی وچه به صورت طبیعی چه استفاده هاییی میشود؟

پرسش مرتبط با پاسخ: رزین چیست؟
پرسیده شد 26 آذر 1392 در موارد دیگر توسط محمد راد (400 امتیاز)

1 پاسخ

+2 رای
 
بهترین پاسخ

enter image description here

آبهای مورد مصرف در صنایع و شرب در کشور ایران دارای املاح زیادی میباشند
املاح کلسیم و منیزیم از جمله عمده ناخالصی های آبهای کشور ایران به شمار می روند. مقدار بیش از حد این املاح ، برای مصارف صنعتی و بهداشتی و خوراکی آب مناسب نمی باشد.

سختی آب، عامل تشکیل رسوب در دیگهای بخار، مبدلهای حرارتی، برجهای خنک کننده و سیستمهای سرد کننده و ... می باشد. در صنایع نساجی و رنگرزی کیفیت باعث افت رنگ می شود . سختی بیش از حد آب باعث سوء هاضمه و بروز بیماریهای کلیوی در انسان می شود

استفاده از آب چاه یا آب ورودی به کارخانه و یا شیر آب برای تهیه آب و نمک اشتباه دیگر اکثر کاخانجات و کارگاه ها میباشد که سبب میگردد ناخالصی آب مورد استفاده برای تولید آب و نمک احیا رزین دوباره به رزین انتقال می یآبد و احیای مناسب صورت نگیرد و عمر مفید رزین که بالای 5 سال میباشد کم گردد توصیه میشود برای بار اول احیاء از آب مقطر استفاده گردد و برای دفعات بعد از آب سبک شده توسط دستگاه سختی گیرتان که در ظروف نگهداری برای احیاء ذخیره نموده اید استفاده نمائید و به هیچ عنوان از آب چاه و یا آب ورودی کارخانه برای تولید آب و نمک استفاده ننمائید که باعث عدم احیاء مناسب رزین بعلت داشتن املاح در خود میگردد و عمر رزین را بشدت کاهش میدهد.

متاسفانه بسیاری از کارخانه ها و صنایع به مسئله فوق بعلت عدم اگاهی توجه نمی نمایند و نیز کارگران مسئول احیا نیز خیلی از اوقات توجه لازم را ندارند
استفاده از آبهای گل آلود و دارای مواد معلق و همچنین آبهایی که دارای املاح آهن، منگنز، مس و دیگر فلزات سنگین می باشند، رزین ها سختیگیری را زود فرسوده و آبدهی دستگاه سختگیر را کم می کنند.

اما رزین در بویلر ساخته شده از دانه هایی که به صورت معمول از پتاسیم و یا سدیم پوشانده شده اند که با عبور از آب سخت از روی این رزین ، یون منیزیم و کلسیم این آب سخت با سدیم و پتاسیم روی این دانه ها جایگزین می شود.بعد از آن رزین بک واش (back wash) شده یعنی زمانی که سدیم و پتاسیم خود را از دست داد آن را از روی آب شور در درون تانک نمک عبور داده تا دوباره خاصیت خود را به دست آورد.
در تمامی سیستم های سختی گیر با رزین واجب است که به صورت دوره ای،رزین شسته شود و back wash صورت بگیرد. اما در بعضی از سختی گیرهای جدید این عمل به صورت خودکار صورت می گیرد.
بسته به نوع رزین استفاده شده در محصولات رزین باید تا حدود 10 سال تعویض گردد. اما این رزین اگر از کیفیت خوبی برخوردار باشد و از آب شهر در تغذیه آن استفاده شده باشد، این عدد تا 15 سال هم می‌تواند ارتقا یابد.


منبع و اطلاعات بیشتر

پاسخ داده شد 27 آذر 1392 توسط سعید (32,140 امتیاز)
انتخاب شده 30 فروردین 1393 توسط آریان

پرسشهای مرتبط

+2 رای
0 پاسخ
40 بازدید
+5 رای
1 پاسخ
1,615 بازدید
پرسیده شد 23 آذر 1392 در موارد دیگر توسط محمد راد (400 امتیاز)
0 رای
1 پاسخ
14 بازدید
پرسیده شد 2 ماه پیش در تکنولوژی توسط zakiehmalakooti (2,660 امتیاز)
0 رای
0 پاسخ
52 بازدید
پرسیده شد 6 ماه پیش در دانشگاه توسط ناشناس
+6 رای
1 پاسخ
6,106 بازدید
پرسیده شد 7 مهر 1392 در فیزیک ذرات توسط alireza.r (1,740 امتیاز)
...