به سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج خوش آمدید. با ثبت نام در سامانه و طرح پرسش جدید یا پاسخ به سوالات بی پاسخ کار را شروع کنید
سوالات علمی خود را می توانید در نسخه جدید دنوج مطرح نمایید. http://dnoj.ir/questions/
سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج پاسخ پرسش های علمی شما را می داند. شما در این سامانه سوالات علمی خود را در موضوعات مختلف علمی می پرسید, سپس کاربرانی که جواب سوال شما را می دانند در کوتاهترین زمان ممکن به سوال شما جواب می دهند. اینگونه هم شما که سوالی در ذهنتان شکل گرفته است به پاسخ سوال خود می رسید و هم دوستانتان که پاسخ سوالات شما را می دانند دانش خود را محک می زنند و با دیگر کاربران به اشتراک می گذارند.
سوالات,انتقدات و پیشنهادات خود درباره سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج را در این دسته مطرح کنید.

ایا از امواج فراصوت میتوان برای شنایی اجسام مختلف و با جنس های مختلف استفاده کرد؟

+8 رای

اگر نمی شود پس از چه امواجی میتوان بهره برد؟

پرسیده شد 13 Feb 2013 در صداشناسی توسط امیر (100 امتیاز)
نمایش دوباره 23 Aug 2013 توسط سعید

2 پاسخ

+3 رای

امواج فراصوتی کاربرد های زیادی در پزشکی دارن.مثلا سونوگرافی فراصوتی یکی از روش‌های تشخیص بیماری در پزشکیه. به این روش اکوگرافی، پژواک‌نگاری و صوت‌نگاری نیز گفته می‌شه. این روش بر مبنای امواج ماوراصوتی و برای بررسی بافتهای زیرجلدی مانند عضلات، مفاصل، تاندونها و اندامهای داخلی بدن و ضایعات آنها پی ریزی شده. سونوگرافی در حاملگی هم کاربردهای زیادی داره.

پاسخ داده شد 12 Dec 2013 توسط آریان (28,220 امتیاز)
0 رای

امیر جان.یک بطری توخالی اهنی با یک میله اهنی هردو از اهن هستند.اما رفتار فیزیکیشون باهم فرق داره.تغیرات فراصوت بر روی مواد هم باعث تغیرات فیزیکی کوچیک بر روی اتم ها و مولکول ها ست.نتیجه ای تغیرات میشه بازتاب فراصوتی که ما دریافت میکنیم و جنس ماده رو تشخیص میدیم.اما اگر همو بطری و میله رو بذاریم جلوی امواج نتیجه مختلفه.
منظورم اینه که شما اول باید بدونی خواص فیزیکی ماده چیا هست تا بتونی اونو با امواج تشخیص بدی.
یه مثال ساده تر.وقتی میگیمx+y=100نمیدونیم xوyچنده!!!.اما وقتی میگیم y=90مشخص میشه xما همون 10 هست.yدر اینجا همون نقش خصوصیات فیزیکی رو بازی میکنه.
(-:

پاسخ داده شد 15 Jun 2016 توسط badboy (10,410 امتیاز)
...