به سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج خوش آمدید. با ثبت نام در سامانه و طرح پرسش جدید یا پاسخ به سوالات بی پاسخ کار را شروع کنید
سوالات علمی خود را می توانید در نسخه جدید دنوج مطرح نمایید. http://dnoj.ir/questions/
سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج پاسخ پرسش های علمی شما را می داند. شما در این سامانه سوالات علمی خود را در موضوعات مختلف علمی می پرسید, سپس کاربرانی که جواب سوال شما را می دانند در کوتاهترین زمان ممکن به سوال شما جواب می دهند. اینگونه هم شما که سوالی در ذهنتان شکل گرفته است به پاسخ سوال خود می رسید و هم دوستانتان که پاسخ سوالات شما را می دانند دانش خود را محک می زنند و با دیگر کاربران به اشتراک می گذارند.
سوالات,انتقدات و پیشنهادات خود درباره سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج را در این دسته مطرح کنید.

رابطه کوسینوس و سینوس با سطح شیب دار

+4 رای

خواهشمندم لطفاً جواب این سوال را با توضیح بنویسید و در این جا نقش زاویه 30 درجه چیست؟

شخصی یک جعبه ی 60 کیلوگرمی را روی سطح شیب دار که با افق زاویه 30درجه ساخته است را با نیروی 400N چهار متر بالا می برد.چند ژول گرما تولید شده؟

پرسیده شد 2 Mar 2014 در فیزیک کاربردی توسط shiee (60 امتیاز)

1 پاسخ

+2 رای

زمانی جسمی از سطح شیبدار بالا برده می شود هر چه زاویه کوچک مثلث ایجاد شده کمتر باشد بالا بردن جسم با انرژی کمتری همراه خواهد بود.
![enter image description here][1]
در شکل بالا w sin θ همان نیرویی است که برای نگهداشتن جسم روی سطح شیبدار لازم است وبا زاویه θ رابطه مستقیم دارد به عبارت دیگر هر چه زاویه θ کمتر شود سینوس آن هم کمتر می شود و p=w sin θ نیز کمتر خواهد شد. و از انجایی که کار انجام شده برای بالا بردن جسم روی سطح شیبدرا برابر حاصلضرب مسافت طی شده در نیروی وارد شده است، در حالتیکه θ کمتر باشد کار کمتری برای بالا بردن جسم صورت می پذیرد.
[1]: http://i.stack.imgur.com/06flR.gif

پاسخ داده شد 17 Mar 2014 توسط مهندس پورنگ (26,950 امتیاز)

پرسشهای مرتبط

...