به سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج خوش آمدید. با ثبت نام در سامانه و طرح پرسش جدید یا پاسخ به سوالات بی پاسخ کار را شروع کنید
سوالات علمی خود را می توانید در نسخه جدید دنوج مطرح نمایید. http://dnoj.ir/questions/
سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج پاسخ پرسش های علمی شما را می داند. شما در این سامانه سوالات علمی خود را در موضوعات مختلف علمی می پرسید, سپس کاربرانی که جواب سوال شما را می دانند در کوتاهترین زمان ممکن به سوال شما جواب می دهند. اینگونه هم شما که سوالی در ذهنتان شکل گرفته است به پاسخ سوال خود می رسید و هم دوستانتان که پاسخ سوالات شما را می دانند دانش خود را محک می زنند و با دیگر کاربران به اشتراک می گذارند.
سوالات,انتقدات و پیشنهادات خود درباره سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج را در این دسته مطرح کنید.

فرق بین ضریب وان هوف با درجه تفکیک یونی

+1 رای

یک سوال در مورد شیمی عمومی د اشتم
فرق بین ضریب وان هوف با درجه تفکیک یونی چیست ؟
با تشکر از راهنمایی شما

پرسیده شد 23 Apr 2015 در موارد دیگر توسط ناشناس

1 پاسخ

0 رای

به طور کلی درجه تفکیک به میزان تفکیک یک ماده در حلال به اجزای یونی خودش گفته میشه.مثلا گفته میشه درجه تفکیک هیدروکلریک اسید در آب 1 هستش یعنی در عمل تمام مولکول های هیدروکلریک اسید به یون کلرید و یون هیدرونیوم تفکیک میشند.آقای وانت هوف طی آزمایشاتش ثابت کرد هر چه غلظت ماده اولیه یا مولاریته اون افزایش پیدا می کنه امکان برخورد آنیون و کاتیون باهم و درنتیجه تشکیل مجدد مولکول قبلی یعنی عکس فرآیند تفکیک بیشتر میشه.به همین جهت به هر حل شونده در محلول با توجه به پارامتر های خاصی از جمله بار یون یک ضریب نسبت داده میشه که میزان مولکول های زوج شده و تفکیک نشده رو محاسبه و غلظت بدست آمده از محاسبات رو به مقدار واقعی نزدیک تر می کنه.برای مثال معمولا در یون های با بار 2 حدوداً 10% از یون های تفکیک شده مجددا زوج میشند.

پاسخ داده شد 9 Mar 2016 توسط ِD.amir (3,650 امتیاز)

پرسشهای مرتبط

0 رای
0 پاسخ 162 بازدید
پرسیده شد 23 Oct 2017 در دانشمند توسط ناشناس
...