به سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج خوش آمدید. با ثبت نام در سامانه و طرح پرسش جدید یا پاسخ به سوالات بی پاسخ کار را شروع کنید
سوالات علمی خود را می توانید در نسخه جدید دنوج مطرح نمایید. http://dnoj.ir/questions/
سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج پاسخ پرسش های علمی شما را می داند. شما در این سامانه سوالات علمی خود را در موضوعات مختلف علمی می پرسید, سپس کاربرانی که جواب سوال شما را می دانند در کوتاهترین زمان ممکن به سوال شما جواب می دهند. اینگونه هم شما که سوالی در ذهنتان شکل گرفته است به پاسخ سوال خود می رسید و هم دوستانتان که پاسخ سوالات شما را می دانند دانش خود را محک می زنند و با دیگر کاربران به اشتراک می گذارند.
سوالات,انتقدات و پیشنهادات خود درباره سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج را در این دسته مطرح کنید.

همرفت در گاز ها سریع تر اتفاق می افتد یا در مایعات؟

0 رای

همرفت در گاز ها سریع تر اتفاق می افتد یا در مایعات؟

پرسیده شد 13 Feb 2016 در فیزیک ذرات توسط ناشناس

1 پاسخ

0 رای

همرفت یا کنوکسیون يا کان وک شن(به انگلیسی: Convection) یکی از روش‌های انتقال گرما است پس گرما رو انتقال مي دهد اين گرما مي تواند توسط يك منبع گازي يا مايع منتقل شود . مكانيزم كار اين است كه هنگامی که مایعات گرم می‌شوند، چگالی اکثر آنها کاهش می‌یابد. بنابراین در اثر گرانش مایعاتی که در نزدیکی سطح جامد قرار دارند، گرمتر شده و بالا می‌روند و مایعات سردتر جای آنها را می‌گیرند. و چون چگالي گاز ها كمتر از مايعات است، همرفت در انها سريعتر رخ مي دهد به عنوان مثال گرم كردن هواي اتاق با سشوار سريعتر از ظرف آب رخ مي دهد.
enter image description here

پاسخ داده شد 13 Feb 2016 توسط مهندس پورنگ (26,950 امتیاز)

پرسشهای مرتبط

+2 رای
2 پاسخ 1,212 بازدید
...