به سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج خوش آمدید. با ثبت نام در سامانه و طرح پرسش جدید یا پاسخ به سوالات بی پاسخ کار را شروع کنید
سوالات علمی خود را می توانید در نسخه جدید دنوج مطرح نمایید. http://dnoj.ir/questions/
سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج پاسخ پرسش های علمی شما را می داند. شما در این سامانه سوالات علمی خود را در موضوعات مختلف علمی می پرسید, سپس کاربرانی که جواب سوال شما را می دانند در کوتاهترین زمان ممکن به سوال شما جواب می دهند. اینگونه هم شما که سوالی در ذهنتان شکل گرفته است به پاسخ سوال خود می رسید و هم دوستانتان که پاسخ سوالات شما را می دانند دانش خود را محک می زنند و با دیگر کاربران به اشتراک می گذارند.
سوالات,انتقدات و پیشنهادات خود درباره سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج را در این دسته مطرح کنید.

سطح پیزومتریک چیست؟

0 رای

زیست شناسی پایه هفتم تیزهوشان

پرسیده شد 28 Oct 2016 در اینترنت توسط محمدعارف

1 پاسخ

0 رای

سفره تحت فشار
enter image description here

سفره تحت فشار● تعریف و ریشه لغوی
لایه های آبدار محبوس ، معمولا به نام سفره های آرتزین یا سفره های تحت فشار نامیده می شوند. و معادل لاتین cofined Aguifer می باشد.
● سازوکار سفره تحت فشار
این نوع سفره ها وقتی بوجود می آیند که یک لایه محبوس کننده ای (confining bed) که غیر قابل نفوذ است ، لایه های آبدار را بپوشاند و فشار را در سفره های محبوس بیشتر از فشار اتمسفر سازد. چاهی که در این نوع لایه های آبدار حفر میشود ، سطح آب در آن بالاتر از کف لایه محبوس کننده قرار می گیرد که به آن سطح پیزومتریک می گویند. همانطور که قبلا تعریف گردید سطح پیزومتریک یا هم فشار یک سطح تصوری است که ارتفاع آن در هر نقطه برابر ارتفاع نظیر فشار آب و یا بار فشار (Pressure head) در سفره است که با سطح هیدرواستاتیک آب در سفره مطابقت می کند. اگر سطح پیزومتریک ، بالای سطح زمین قرار گیرد از چاه حفره شدن در آن آب خود به خود به بیرون ، جریان پیدا می کند که اینگونه چاه را چاه سرریز (over flowing well) می گویند. اگر سطح پیزومتریک در زیر لایه محبوس کننده قرار گیرد سفره تحت فشار به سفره آزاد تبدیل می شود. این عمل تحت شرایط گوناگون مثل برداشت زیاد از آب زیرزمین و یا کاهش تغذیه آن بوجود می آید. جاییکه لایه های محصور کننده به سطح زمین می رسند یا در زمین قطع می شوند و سفره تحت فشار به سفره آزاد تبدیل میشود. آب می تواند وارد سفره گردد که این محل را منطقه تغذیه (Recharg area) می گویند.

پاسخ داده شد 7 Dec 2016 توسط mobin79 (10,310 امتیاز)
...