به سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج خوش آمدید. با ثبت نام در سامانه و طرح پرسش جدید یا پاسخ به سوالات بی پاسخ کار را شروع کنید
سوالات علمی خود را می توانید در نسخه جدید دنوج مطرح نمایید. http://dnoj.ir/questions/
سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج پاسخ پرسش های علمی شما را می داند. شما در این سامانه سوالات علمی خود را در موضوعات مختلف علمی می پرسید, سپس کاربرانی که جواب سوال شما را می دانند در کوتاهترین زمان ممکن به سوال شما جواب می دهند. اینگونه هم شما که سوالی در ذهنتان شکل گرفته است به پاسخ سوال خود می رسید و هم دوستانتان که پاسخ سوالات شما را می دانند دانش خود را محک می زنند و با دیگر کاربران به اشتراک می گذارند.
سوالات,انتقدات و پیشنهادات خود درباره سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج را در این دسته مطرح کنید.

اگر اتمی در لایه ظرفیت خود 10 الکترون داشته باشد همواره پایدار است؟

0 رای

اگر اتمی در لایه ظرفیت خود 10 الکترون داشته باشد همواره پایدار است،

پرسیده شد 7 Nov 2016 در معماهای علمی توسط نگار مجیری

1 پاسخ

0 رای

سلام.
اتم های تناوب 2 به بعد به دلیل در دسترس قرار گرفتن اوربیتال d میتونند بیش از 8 الکترون در لایه ظرفیت خودشون قرار بدند.برای اینه که مثلا ما در گروه 15 می بینیم که نیتروژن حداکثر میتونه 4 جفت الکترون پیوندی و ناپیوندی در لایه ظرفیتش داشته باشه یعنی حداکثر 4 پیوند(سه پیوند عادی و یک داتیو)اما هم گروه اون یعنی فسفر میتونه پذیرنده داتیو باشه یا با تک الکترون کردن اوربیتال 3s2 و انتقال یکی از الکترون ها به اوربیتال d ،پنج اوربیتال نیمه پر برای پیوند تهیه کنه و 10 الکترون در لایه ظرفیتش داشته باشه.اما این یک حالت خاص از رسیدن به پایداری هستش و برای همه اتم ها صدق نمی کنه.

پاسخ داده شد 22 Nov 2016 توسط ِD.amir (3,650 امتیاز)

پرسشهای مرتبط

+2 رای
3 پاسخ 2,511 بازدید
...