به سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج خوش آمدید. با ثبت نام در سامانه و طرح پرسش جدید یا پاسخ به سوالات بی پاسخ کار را شروع کنید
سوالات علمی خود را می توانید در نسخه جدید دنوج مطرح نمایید. http://dnoj.ir/questions/
سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج پاسخ پرسش های علمی شما را می داند. شما در این سامانه سوالات علمی خود را در موضوعات مختلف علمی می پرسید, سپس کاربرانی که جواب سوال شما را می دانند در کوتاهترین زمان ممکن به سوال شما جواب می دهند. اینگونه هم شما که سوالی در ذهنتان شکل گرفته است به پاسخ سوال خود می رسید و هم دوستانتان که پاسخ سوالات شما را می دانند دانش خود را محک می زنند و با دیگر کاربران به اشتراک می گذارند.
سوالات,انتقدات و پیشنهادات خود درباره سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج را در این دسته مطرح کنید.

چرا سنگین ترین آب ۴ درجه سانتی گراد است؟

+6 رای

خواهشا جواب دهید.ازنظر چگالی جواب را بگویید.

پرسیده شد 10 Oct 2013 در شیمی نظری توسط yavar110 (780 امتیاز)
بازنگری شد 11 Oct 2013 توسط سعید

پرسش شما کمی ویرایش شد

1 پاسخ

–1 رای

فکر کنم مطلب زیر گویای همه چیز باشه

>هنگامی که حجم مشخصی از آب خالص را سرد می کنیم تا دمای 4 درجه ی سانتی گراد، حجم آن کاهش پیدا می کند و منقبض می شود ( مثل تمام مایعات ) اما اگر به سرد کردن ادامه دهیم بر خلاف آن چه انتظار داریم با سرد شدن آب از دمای 4 درجه تا دمای صفر درجه ی سانتی گراد حجم آب افزایش می یابد تا این که در دمای صفر درجه آب یخ می زند و حجم آن بیش ترین مقدار می شود ( به طوری که هر 100 سانتی متر مکعب آب مایع به 109 سانتی متر مکعب یخ تبدیل می شود ) از آن جایی که آب در دمای 4 درجه دارای کم ترین حجم است در نتیجه آب 4 درجه بیش ترین چگالی را دارا است و سنگین ترین آب است. این رفتار غیر عادی آب باعث می شود که ماهیان یک دریاچه در زمستان زنده بمانند. همان طور که در بالا گفتیم آب 4 درجه دارای بیش ترین مقدار چگالی است، پس این آب به خاطر چگالی بیش تر کف دریاچه می ماند، حتی وقتی که آب بالای دریاچه یخ زده است زیر این لایه یخ ماهی ها به زندگی خود ادامه می دهند، پس رفتار غیر عادی آب اهمیت زیادی برای موجودات آب زی دارد.

منبع : رفتار غیر عادی آب

پاسخ داده شد 11 Oct 2013 توسط سعید (32,140 امتیاز)
...