به سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج خوش آمدید. با ثبت نام در سامانه و طرح پرسش جدید یا پاسخ به سوالات بی پاسخ کار را شروع کنید
سوالات علمی خود را می توانید در نسخه جدید دنوج مطرح نمایید. http://dnoj.ir/questions/
سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج پاسخ پرسش های علمی شما را می داند. شما در این سامانه سوالات علمی خود را در موضوعات مختلف علمی می پرسید, سپس کاربرانی که جواب سوال شما را می دانند در کوتاهترین زمان ممکن به سوال شما جواب می دهند. اینگونه هم شما که سوالی در ذهنتان شکل گرفته است به پاسخ سوال خود می رسید و هم دوستانتان که پاسخ سوالات شما را می دانند دانش خود را محک می زنند و با دیگر کاربران به اشتراک می گذارند.
سوالات,انتقدات و پیشنهادات خود درباره سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج را در این دسته مطرح کنید.

آیا محدودیتی در توان عدسی‌ها برای مشاهده کائنات وجود دارد؟

+8 رای

گالیله با تلسکوپ دست‌سازش تونست مشتری و قمرهایش را مشاهده کند. بعد از اون تا حالا، هر روز به دقت تلسکوپ‌ها افزوده شده و با هابل، تونستیم کهکشان‌هایی رو مشاهده کنیم که حدود 14 میلیارد سال نوری از ما فاصله دارند. سوال من اینه، آیا می‌تونیم تلسکوپی با قدرت n بسازیم که مثلاً بتونیم عکس‌هایی به دقت عکس‌های گالیله از مشتری، از سیاره‌های داخل کهکشان اندرومدا تهیه کنیم؟

یه جور دیگه می‌پرسم، نور دریافتی از مثلاً اندرومدا، تا چه اندازه قابل بزرگ‌سازی و گرفتن جزیبات بیشتر هست؟ این بستگی به توان عدسی‌هامون داره یا محدودیتی در این زمینه وجود داره؟ (بدون در نظر گرفتن عوامل خارجی مثل غبارهای کیهانی).

پرسیده شد 4 Jul 2012 در کیهان شناسی توسط شازده (150 امتیاز)
ویرایش شده 4 Jul 2012 توسط سعید

1 پاسخ

+1 رای
 
بهترین پاسخ

همانطور که می دانید دو نوع عدسی داریم یکی واگرا و دیگری همگرا که در تلسکوپ ها از ترکیب این دو عدسی استفاده می شود.

برای افزایش توان عدسی همگرا باید ضخامت عدسی بیشتر شود یعنی فاصله کانونی کوچکتر شود.

برای افزایش توان عدسی واگر نیز باید ضخامت عدسی بیشتر شود یعنی فاصله کانونی کوچکتر شود.

حال تا جایی که بتوانیم توان عدسی را افزایش دهیم  می توانیم فاصله دورتری را ببینیم. واضح است هر چه علم بشر بیشتر می شود توانایی ساخت عدسی هایی با توان بیشتر نیز افزایش می یابد

پاسخ داده شد 4 Jul 2012 توسط سعید (32,140 امتیاز)
انتخاب شده 11 Apr 2013 توسط سعید
...