به سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج خوش آمدید. با ثبت نام در سامانه و طرح پرسش جدید یا پاسخ به سوالات بی پاسخ کار را شروع کنید
سوالات علمی خود را می توانید در نسخه جدید دنوج مطرح نمایید. http://dnoj.ir/questions/
سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج پاسخ پرسش های علمی شما را می داند. شما در این سامانه سوالات علمی خود را در موضوعات مختلف علمی می پرسید, سپس کاربرانی که جواب سوال شما را می دانند در کوتاهترین زمان ممکن به سوال شما جواب می دهند. اینگونه هم شما که سوالی در ذهنتان شکل گرفته است به پاسخ سوال خود می رسید و هم دوستانتان که پاسخ سوالات شما را می دانند دانش خود را محک می زنند و با دیگر کاربران به اشتراک می گذارند.
سوالات,انتقدات و پیشنهادات خود درباره سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج را در این دسته مطرح کنید.

آیا دمایی پایین تر از صفر مطلق وجود دارد؟

+6 رای

آیا بشر می تواند به دمایی سرد تر از صفر مطلق دست یابد؟

پرسیده شد 13 Dec 2013 در شیمی نظری توسط آریان (28,220 امتیاز)

1 پاسخ

+3 رای

به نقل از زومیت :

فیزیکدانان توانسته‌اند در شرایطی خاص و با استفاده از میدان‌های مغناطیسی و لیزری به دمایی کمتر از صفر مطلق دست یابند. هر چند این مقدار فقط چند میلیاردم کلوین از صفر مطلق کمتر است، ولی به هر حال مطلق بودن صفر کلوین را به چالش کشیده است.
دانشمندان مجبور به بازنویسی قوانین فیزیک شده‌اند، چرا که توانسته‌اند به دمایی پایین‌تر از صفر کلوین یا صفر مطلق دست‌ یابند. فیزیکدانان دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان آلمان با استفاده از اتم‌های پتاسیم و تشکیل یک شبکه استاندارد از آنها (بوسیله میدان‌های مغناطیسی و لیزرها) نوعی گاز کوانتومی را تولید کرده‌اند. وقتی میدان‌های مغناطیسی به طور ناگهانی تنظیم می‌گردند، اتم‌ها از سطح پایین انرژی به بالاترین سطح انرژی ممکن تغییر وضعیت می‌دهند.
ین تغییر ناگهانی (که با استفاده از میدان‌های لیزری ثابت نگه داشته می‌شود) منجر به ایجاد دمایی می‌گردد که فقط چند میلیاردم کلوین از صفر مطلق کمتر است.
در صورتی که بتوان به دمای کمتر از صفر کلوین رسید، ممکن است فرم‌های جدیدی از ماده کشف گردد
در صورتی که بتوان به دمای کمتر از صفر کلوین رسید، ممکن است در آزمایشگاه‌ها فرم‌های جدیدی از ماده کشف گردد، اما این کار عوارض جانبی هم دارد. در حالت عادی یک توده اتم به خاطر وجود نیروی گرانش به سمت پایین جذب می‌گردد، اما این امکان وجود دارد که برخی اتم‌ها در صورتی که به دمای کمتر از صفر مطلق برسند، به جای پایین آمدن در فضا معلق شده و بالا بروند. همچنین در این شرایط اتم‌ها با از هم گسیختگی، انرژی تاریک (که عامل اصلی انبساط جهان است) ایجاد می‌کنند.


اطلاعات بیشتر:

چگونگي دستيابي به دماهاي بسيار پايين و نحوه اندازه گيري آن
عجیب‌ترین دستاورد دنیای فیزیک: دست یابی به دمای زیر صفر مطلق کلوین

پاسخ داده شد 14 Dec 2013 توسط سعید (32,140 امتیاز)

دستیابی به صفر کلوین خلاف قوانین ترمودینامیکه
رفرنس خبر انلاین که هیچی
اصلا معتبر نیست
رفرنس هوپا هم فقط نحوه چگونگی دستیابی به دماهای پایین رو گفته
دمای صفر کلوین دقیقا -273 نیست و یه مقدار اعشار داره
در سردترین نقاط کهکشان فقط تونستن -250 کلوین رو ثبت کنن

پرسشهای مرتبط

+4 رای
1 پاسخ 565 بازدید
+6 رای
2 پاسخ 932 بازدید
+6 رای
1 پاسخ 925 بازدید
+1 رای
0 پاسخ 228 بازدید
+6 رای
2 پاسخ 998 بازدید
...