به سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج خوش آمدید. با ثبت نام در سامانه و طرح پرسش جدید یا پاسخ به سوالات بی پاسخ کار را شروع کنید
سوالات علمی خود را می توانید در نسخه جدید دنوج مطرح نمایید. http://dnoj.ir/questions/
سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج پاسخ پرسش های علمی شما را می داند. شما در این سامانه سوالات علمی خود را در موضوعات مختلف علمی می پرسید, سپس کاربرانی که جواب سوال شما را می دانند در کوتاهترین زمان ممکن به سوال شما جواب می دهند. اینگونه هم شما که سوالی در ذهنتان شکل گرفته است به پاسخ سوال خود می رسید و هم دوستانتان که پاسخ سوالات شما را می دانند دانش خود را محک می زنند و با دیگر کاربران به اشتراک می گذارند.
سوالات,انتقدات و پیشنهادات خود درباره سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج را در این دسته مطرح کنید.

سلول های نگهبان روزنه چیستند؟

+1 رای

در مورد کارشانو شکل قرار گیری آنها در برگ توضیح دهید. با تشکر.

پرسیده شد 3 Nov 2014 در گیاه شناسی توسط حمید رضا (4,390 امتیاز)

1 پاسخ

+1 رای

سلول های نگهبان روزنه سلول هایی تمایز یافته از سلول های روپوست(اپیدرم)هستند.این سلول ها بر خلاف سلول های دیگر روپوست،کلروپلاست دارند و فتوسنتز می کنند.این سلول ها به صورت زوج دو تایی هستند و مانند دو لوبیا رو به روی هم قرار دارند.رشته های سلولزی به صورت شعاعی در دیواره ی سلولی این دو سلول قرار دارند.با جذب آب توسط این دو سلول،رشته های شعاعی از افزایش قطر آنها جلوگیری می کنند و موجب افزایش طول این دو سلول می شوند.با این میکانیسم روزنه باز میشود.با از دست دادن آب توسط سلول های نگهبان روزنه،این سلول ها به اندازه ی اولشان برمی گردند و روزنه بسته می شود.

پاسخ داده شد 6 Nov 2014 توسط حسین جهانی (480 امتیاز)

پرسشهای مرتبط

0 رای
1 پاسخ 143 بازدید
0 رای
0 پاسخ 58 بازدید
+2 رای
3 پاسخ 282 بازدید
پرسیده شد 12 Mar 2016 در ستاره شناسی توسط نیکومحمدی (40 امتیاز)
0 رای
1 پاسخ 691 بازدید
...