به سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج خوش آمدید. با ثبت نام در سامانه و طرح پرسش جدید یا پاسخ به سوالات بی پاسخ کار را شروع کنید
سوالات علمی خود را می توانید در نسخه جدید دنوج مطرح نمایید. http://dnoj.ir/questions/
سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج پاسخ پرسش های علمی شما را می داند. شما در این سامانه سوالات علمی خود را در موضوعات مختلف علمی می پرسید, سپس کاربرانی که جواب سوال شما را می دانند در کوتاهترین زمان ممکن به سوال شما جواب می دهند. اینگونه هم شما که سوالی در ذهنتان شکل گرفته است به پاسخ سوال خود می رسید و هم دوستانتان که پاسخ سوالات شما را می دانند دانش خود را محک می زنند و با دیگر کاربران به اشتراک می گذارند.
سوالات,انتقدات و پیشنهادات خود درباره سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج را در این دسته مطرح کنید.

بررسی حرکت استوانه چرخان در هوا

+1 رای

با سلام.
می خواستم علت حرکت خاص استوانه چرخان در فضا رو بدونم و اینکه چه پارامتر هایی روی اون موثر هستن.لطفا اگه کتاب یا مقاله ای در این مورد هست رو هم معرفی کنید.
با تشکر
( اگر یک شی استوانه ای شکل در فضا رو بصورت معمولی پرتاب کنید اتفاقی نمیفته اما اگه همون استوانه دارای یک سرعت زاویه ای( چرخشی ) باشه بیشتر روی هوا میمونه و حرکت خاصی پیدا میکنه)

پرسیده شد 29 Mar 2015 در مکانیک توسط ناشناس

1 پاسخ

+1 رای

وقتي به جسم متقارني مانند استوانه سرعت زوايه اي ميديم . نيروي به واسطه جرم و سرعت ان ايجاد مي شود كه به تكانه زاويه اي ( angular momentum) مي گوييم. بردار اين نيرو بر صفحه ی دوران ذره عمود خواهد بود در نتيجه سبب مي گردد جسم حول محور دوران خودش بچرخد كه اين سبب ايجا ثبات در حركت جسم دوار مي گردد.
enter image description here

پاسخ داده شد 29 Mar 2015 توسط مهندس پورنگ (26,950 امتیاز)
...