به سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج خوش آمدید. با ثبت نام در سامانه و طرح پرسش جدید یا پاسخ به سوالات بی پاسخ کار را شروع کنید
سوالات علمی خود را می توانید در نسخه جدید دنوج مطرح نمایید. http://dnoj.ir/questions/
سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج پاسخ پرسش های علمی شما را می داند. شما در این سامانه سوالات علمی خود را در موضوعات مختلف علمی می پرسید, سپس کاربرانی که جواب سوال شما را می دانند در کوتاهترین زمان ممکن به سوال شما جواب می دهند. اینگونه هم شما که سوالی در ذهنتان شکل گرفته است به پاسخ سوال خود می رسید و هم دوستانتان که پاسخ سوالات شما را می دانند دانش خود را محک می زنند و با دیگر کاربران به اشتراک می گذارند.
سوالات,انتقدات و پیشنهادات خود درباره سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج را در این دسته مطرح کنید.

رگ عصب چیست

+2 رای

در بررسی هایی که انجام دادم متوجه شدم که به عصب سیاتیک، رگ عصب هم می گویند

پرسیده شد 23 Oct 2015 در کالبد شناسی توسط ناشناس
بازنگری شد 25 Oct 2015 توسط مهندس پورنگ

1 پاسخ

+1 رای

اعصاب بافت های ظریفی هستند. آنها به راحتی به علت تحت فشار قرار گرفتن، کشیده شدن یا پاره شدن آسیب میبینند. اعصاب حس لمس و درد را از اندام ها به مغز میبرد و دستورات لازم برای حرکت اندام ها را از مغز به آنها میرسند. اعصاب مانند کابل های برق بوده و از رشته های بسیار ظریفی به نام آکسون Axon درست میشوند. هر چند آکسون در داخل یک غلاف نازک قرار گرفته و یک دسته را تشکیل میدهد. هرچند دسته هم در داخل یک غلاف بزرگتر قرار گرفته و دسته بزرگتری را درست میکنند. این کار چند بار تکرار میشود تا در نهایت اعصاب بزرگتر درست میشوند. یک عصب ممکن است آنقدر نازک باشد که با چشم دیده نشود. عصب انگشت در حد یک میلیمتر قطر دارد.
به نظر مي رسد چون اعصاب حامل داده هستند به مانند رگ ها نقش انتقال دهنده را دارند از اين رو انها را رگ نيز مي نامند با اين حال لفظ عصب مي تواند صحيح تر باشد مانند عصب سياتيك كه در انگليسي sciatic nerve ناميده مي شود.
enter image description here

پاسخ داده شد 25 Oct 2015 توسط مهندس پورنگ (26,950 امتیاز)

پرسشهای مرتبط

+2 رای
2 پاسخ 82 بازدید
–1 رای
0 پاسخ 60 بازدید
+7 رای
1 پاسخ 913 بازدید
پرسیده شد 26 Feb 2014 در کالبد شناسی توسط ناشناس
+8 رای
1 پاسخ 633 بازدید
...