به سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج خوش آمدید. با ثبت نام در سامانه و طرح پرسش جدید یا پاسخ به سوالات بی پاسخ کار را شروع کنید
سوالات علمی خود را می توانید در نسخه جدید دنوج مطرح نمایید. http://dnoj.ir/questions/
سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج پاسخ پرسش های علمی شما را می داند. شما در این سامانه سوالات علمی خود را در موضوعات مختلف علمی می پرسید, سپس کاربرانی که جواب سوال شما را می دانند در کوتاهترین زمان ممکن به سوال شما جواب می دهند. اینگونه هم شما که سوالی در ذهنتان شکل گرفته است به پاسخ سوال خود می رسید و هم دوستانتان که پاسخ سوالات شما را می دانند دانش خود را محک می زنند و با دیگر کاربران به اشتراک می گذارند.
سوالات,انتقدات و پیشنهادات خود درباره سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج را در این دسته مطرح کنید.

منظور از پیوند زدن در واکنش های شیمیایی چیست؟

+5 رای

پیوند زدن به چه عملی گفته می شود؟

پرسیده شد 12 Dec 2013 در شیمی نظری توسط آریان (28,220 امتیاز)

1 پاسخ

+3 رای
 
بهترین پاسخ

فرض کنید می خواهیم یک حبه قند را بسوزانیم،قند را درون قاشق می گذاریم و از دسته اش گرفته و روی شعله قرار می دهیم؛چند لحظه صبر می کنیم.انتظار دارید قند شعله ور شود،اما هرگز چنین نمی شود؛بلکه آب شده و به کارامل تبدیل می شود.حالا با حبه قند دیگری این کار را تکرار می کنیم،با این تفاوت که قبل از اینکه به آن حرارت بدهیم کمی خاکستر سیگار روی آن می ریزیم و بعد به آن حرارت می دهیم و این بار حبه قند شعله ور می شود؛زیرا خاکستر محصول احتراق است و وجود آن اجازه ی این واکنش شیمیایی را می دهد که همان سوختن است.این گونه تاثیر در واکنش ها«پیوند زدن»نامیده می شود.
مثلا برای تبدیل شیر به ماست،اضافه کردن مقدار کمی ماست روی شیر لازم است.
برای درک بهتر این پدیده مقداری هیپوسولفیت سدیم را در ظرف فلزی بریزید،و روی شعله نگه دارید تا به مایع تبدیل شود.این مایع به سادگی جامد نمی شود؛مگر اینکه مقدار کمی پودر هیپوسولفیت سدیم روی آن بپاشید،خواهید دید که بلافاصله این مایع به جامد تبدیل می شود.

پاسخ داده شد 18 Feb 2014 توسط آریان (28,220 امتیاز)

پرسشهای مرتبط

0 رای
0 پاسخ 97 بازدید
پرسیده شد 23 Aug 2017 در تکنولوژی توسط zakiehmalakooti (1,870 امتیاز)
+7 رای
1 پاسخ 590 بازدید
...