به سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج خوش آمدید. با ثبت نام در سامانه و طرح پرسش جدید یا پاسخ به سوالات بی پاسخ کار را شروع کنید
سوالات علمی خود را می توانید در نسخه جدید دنوج مطرح نمایید. http://dnoj.ir/questions/
سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج پاسخ پرسش های علمی شما را می داند. شما در این سامانه سوالات علمی خود را در موضوعات مختلف علمی می پرسید, سپس کاربرانی که جواب سوال شما را می دانند در کوتاهترین زمان ممکن به سوال شما جواب می دهند. اینگونه هم شما که سوالی در ذهنتان شکل گرفته است به پاسخ سوال خود می رسید و هم دوستانتان که پاسخ سوالات شما را می دانند دانش خود را محک می زنند و با دیگر کاربران به اشتراک می گذارند.
سوالات,انتقدات و پیشنهادات خود درباره سامانه پرسش و پاسخ علمی دنوج را در این دسته مطرح کنید.

سیتوپلاسم چیست؟

+6 رای

سیتوپلاسم چیست؟و چه وظیفه ای دارد؟

پرسیده شد 13 Dec 2013 در کالبد شناسی توسط آریان (28,220 امتیاز)

4 پاسخ

+2 رای

میان یاخته یا سیتوپلاسم بخشی از درون‌یاخته است که میان غشا و هسته (مواد هسته‌ای) قرار دارد و از دو بخش سیتوسل و اندامکهای درون‌یاخته‌ای تشکیل شده‌است. نگاه کلی با همه مرزهای تفکیک شده‌ای که در سلول وجود دارد، یک قالب یا بسته سیتوپلاسمی تمام فضاهای موجود بین اندامک‌هایی را که بوسیله غشای سلولی احاطه شده‌اند، پر می‌کند. این سیتوپلاسم زمینه‌ای سیتوزول است. اگر با اولترا سانتریفوگاسیون مرحله‌ای تمام اندامک‌ها حتی میکروزوم‌ها و ریبوزوم‌ها را هم از سیتوپلاسم جدا کنیم، بخشی شناور باقی می‌ماند که همان سیتوزول است. سیتوزول بویژه در سلول‌های در حال تمایز اهمیت خاصی دارد.


منبع و اطلاعات بیشتر

پاسخ داده شد 15 Dec 2013 توسط سعید (32,140 امتیاز)
0 رای

با سلام.فکر میکنم که سیتو پلاسم در درون سلول قرار دارد.اندامک های سلول مثل هسته ،جسم گلژی و....در درون سیتوپلاسم قرار دارند.وقتی که مواد مورد نیاز سلول مثل اکسیژن از غشای پلاسمایی سلول عبور میکند به سیتوپلاسم وارد شده و به مصرف سلول میرسد.برای اطلاعات بیشتر به نظر من به سایت ویکی پدیا مراجعه کن.

پاسخ داده شد 23 Feb 2015 توسط گژدهم (300 امتیاز)
0 رای

سیتو پلاسم در سلول قرار دارد و حاوی ترکیبات سلولی است وظیفهی سیتوپلاسم کلیه فعالیت های سلول را انجام میدهد

پاسخ داده شد 21 Jun 2015 توسط نادر (180 امتیاز)
0 رای

سیتوپلاسم محل انجام بعضی از فعالیت های سلول می باشد ، زیرا بعضی دیگر درون غشای پلاسمایی انجام می شود . جزء زنده سلول یا همان پروتوپلاسم سلول است . بخش غیر زنده سلول میشه دیواره سلولی آن .همچنین در سلول های یوکاریوتی {دارای هسته } بین غشای سلول وغشای پلاسمایی قرار گرفته است ، اما در سلول های پروکاریوتی {فاقد هسته } که شامل باکتری ها و سیانوباکتری ها می باشد ، هسته که در داخل ناحیه ای بنام ناحیه نوکلئوتیدی قرار دارد در درون سیتوپلاسم است .
برای کسب اطلاعات بیشتر به کتاب زیست شناسی دوم دبیرستان مراجعه کنید .

پاسخ داده شد 12 Sep 2015 توسط qaz (40 امتیاز)

پرسشهای مرتبط

+4 رای
1 پاسخ 304 بازدید
+8 رای
1 پاسخ 638 بازدید
+9 رای
2 پاسخ 13,835 بازدید
پرسیده شد 24 Oct 2013 در موارد دیگر توسط alireza.r (1,740 امتیاز)
+6 رای
5 پاسخ 19,140 بازدید
پرسیده شد 20 Feb 2015 در بایگانی توسط ناشناس
...