چرا توی اسلام دیه ی یه خانم از دیه ی یه مرد کمتره؟؟!!!

–2 رای

من تو اینترنت خوندم این موضوع که دیه ی خانم ها کمتره به خاطر اینه که مرد سرپرستی خونواده رو بر عهده داره و در صورت نبودش زن و بچش با مشکل مالی مواجه میشن... ولی اگه یه خانمی مجرد باشه چی؟؟!! یا اصلا اگه یه خانم خودش سرپرست خونواده باشه یا تو تامین هزینه و مخارج خونه نقش داشته باشه .... اون موقع تکلیف چیه؟ بازم دیه همونقدره؟؟؟

پرسیده شد 7 مرداد 1392 در موارد دیگر توسط music (1,280 امتیاز)

2 پاسخ

+2 رای
 
بهترین پاسخ

سلام
در نظر بگیرید که جواب دادن بعضی سوالات همواره مشمول به یک یا دو جمله نمیشه بعضی وقت ها لازم به چندساعت مباحثه میشه مخصوصا مباحث اعتقادی و فلسفی.
چراکه مثلا سوال پرسیده میشه که 2+2 چندمیشه اینجا با دلیل و برهان و آوردن 4 عدد سیب میتونی به طرف اثبات کنی که 2تا سیب با 2تاسیب میشه 4 ولی وقتی بحث اعتقادی و فلسفی و برهان علیت پیش میاد دیگه با آوردن یه کامیون سیب هم نمیشه اثبات به بحث کرد.
چراکه هر جواب من میتونه ده ها سوال دیگه به ذهن شما بیاره!
در مورد دیه قانون گذار برپایه استدلال های عرفی و شرعی بوجود اومده قوانینی رو وصف کرده که جای تغییر هم داره مثلا در اسلام حکم زن زناکار سنگساره ولی به خاطر اتهامات کشورهای مدعی آزادی درخیلی موارد این کار صورت نمیگیره.
به طور مختصر اگه بخوام بگم اینکه شما به قول خودتون توی اینترنت دنبال جواب بودید ولی به سراغ مرجع جواب دهنده نرفتید چراکه اگه بیشتر تحقیق میکردید میدید که بعضی مراجع حقوق دیه و ارث رو برای زن و مرد یکسان درنظر گرفته اند و طرح تساوی زن و مرد در دیه در سال 1388 به شورای نگهبان ارجاع داده شده.
بنده امیدوارم که شما از طرح این سوالات بیشتر دنبال بازشدن ذهنتون بوده باشید تا اینکه خدای نکرده بخواهید شرع دین رو زیر سوال برده باشید.

پاسخ داده شد 10 مرداد 1392 توسط آریامهر (390 امتیاز)
انتخاب شده 11 مرداد 1392 توسط سعید

خوبه جواب سوال را این طور بگیم که با فوت مرد خانواده بیشتر ضرر می کنه تا فت زن چون مرد هستش که باید برای خانوادش خوراک مسکن ولباس و... را که بر او واجب است بدهد این یکی از دلایل است که با فوت مرد جبران خسارت شود
در ضمن چه کسی را دید که ارزش مرد و زن را با پول بسنجد این خیانت به زنان است که انها را با پول بسنجید
در ضمن پاسخ بالا خالی از اشکال نیست

+1 رای

اگه دختره مجرد باشه بابا كه داره مخارجشون بده
درضمن هیچ جای اسلام به زن واجب نیست كه مخارج خونه و بچه رو بده از نظر اسلام واجب نیست زن كار كنه و سرپرست خونه وار بشه كه این نشانه از احترام اسلام به زن هستش
تازه مردي كه مرده پولش به كی میرسه؟

پاسخ داده شد 2 دی 1392 توسط bayat71mohamad (8,800 امتیاز)

پرسشهای مرتبط

+6 رای
1 پاسخ
166 بازدید
پرسیده شد 24 فروردین 1393 در موارد دیگر توسط آرا6 (1,530 امتیاز)
+1 رای
0 پاسخ
9 بازدید
+3 رای
2 پاسخ
39 بازدید
+2 رای
1 پاسخ
109 بازدید
0 رای
1 پاسخ
26 بازدید
...