چرا هرچه از سطح زمین دور میشویم و بالا میرویم دما کم می شود؟

+3 رای

چرا هرچه از سطح زمین دور میشویم و بالا میرویم دما کم می شود؟
ولی ما داریم به خورشید نزدیک میشمپس دما باید زیاد بشه
تازه هوای گرم بالا میره پس بالا باید گرمتر باشه!!!!

پرسیده شد 18 آذر 1393 در فیزیک کاربردی توسط bayat71mohamad (8,810 امتیاز)

1 پاسخ

0 رای

در لایه تروپوسفر که پایینترین لایه اتمسفر است با افزایش ارتفاع از سطح زمین با کاهش دما مواجه خواهیم بود. البته لایه ی تروپوسفر خود از لایه های کوچکتر دیگری تشکیل شده است. وجه تمایز این لایه با دیگر لایه‌های اتمسفر ، تجمع تمامی بخار آب جو زمین در آن است؛ به همین دلیل بسیاری از پدیده‌های جوی که با رطوبت ارتباط دارند و عاملی تعیین کننده در وضعیت هوا به شمار می‌آیند (از قبیل ابر ، باران ، برف ، مه و رعد و برق) تنها در این لایه رخ می‌دهند. منبع حرارتی لایه تروپوسفر انرژی تابشی سطح زمین است. از اینرو با افزایش ارتفاع با کاهش دما مواجه خواهیم بود.

اما بعد از لایه تروپوسفر، لایه استراتوسفر قرار دارد. لایه استراتوسفر بر روی لایه تروپوسفر قرار دارد و ضخامت متوسط آن حدود 23 کیلومتر است. در 3 کیلومتر اول استراتوسفر ، دمای هوا ثابت است، اما در قسمتهای بالاتر دمای هوا با ارتفاع افزایش می‌یابد.

مزوسفر در بالای لایه گرم ازن لایه مزوسفر قرار دارد که دما در آن متناسب با افزایش ارتفاع با آهنگ 0.3 سانتیگراد به ازای هر 100 متر کاهش می‌یابد بطوری که دما در مرز فوقانی آن در ارتفاع 80 تا 90 کیلومتری به 80- درجه سانتیگراد می‌رسد. نتیجه این دمای پایین انجماد بخار آب ناچیز موجود در این لایه است که باعث بوجود آمدن ابرهای شب تاب می‌شوند. این ابرها در تابستان و در عرضهای بالا دیده می‌شوند. مزوسفر سردترین لایه اتمسفر تلقی می‌شود.
enter image description here
http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=78685&consultationid=820113

پاسخ داده شد 19 آذر 1393 توسط مهندس پورنگ (26,950 امتیاز)

ممنون

پرسشهای مرتبط

0 رای
0 پاسخ
81 بازدید
0 رای
3 پاسخ
46 بازدید
+7 رای
1 پاسخ
610 بازدید
+9 رای
3 پاسخ
372 بازدید
0 رای
1 پاسخ
36 بازدید
...